Druhý prezidentský speciál Tupolev TU-154M ex ev. č. 1003 zamíří do Kunovic.

20.02.2015 16:13

V expozici Leteckého muzea v Kunovicích, které je od letošního roku provozováno Slováckým aeroklubem Kunovice, přibyde v brzké době nový exponát.

Tučko na stojánce (Foto: Jiří Nárožný)

Jako součást naplňování své koncepce rozvoje muzea zahájil aeroklub v loňském roce spolupráci s Leteckým muzeem Olomouc, které získalo dva významné exponáty - vládní speciály Tupolev TU-154M. Jeden z nich v roce 1998 převážel i naganskou olympijskou výpravu do Prahy, kde ji čekalo bouřlivé přivítání.Tyto výkonné a elegantní dopravní letouny využívala vládní letka České republiky do roku 2007, kdy je ve službě nahradily Airbusy A-319.

Výsledkem společných jednání zástupců obou muzeí bylo rozhodnutí předat jeden z letounů Slováckému aeroklubu. Jedná se o stroj s původní imatrikulací 1003, který na své palubě přepravoval prezidenty České republiky Václava Havla a Václava Klause. Byl v provozu poměrně krátkou dobu, mimo motorů je kompletní a ve skvělém stavu včetně luxusně vybaveného prezidentského salonku.

"Díky aktivnímu přístupu nového provozovatele kunovického muzea, jsme se po společných jednáních rozhodli, předat svůj druhý Tupolev do rukou muzea Slováckého aeroklubu, který byl vybrán mezi dalšími zájemci o tento výjimečný letecký exponát, o který mělo zájem pět leteckých muzeí nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Vím, že ve Slováckém aeroklubu bude v dobrých rukou, sám jsem se tam kdysi učil pilotovat a poznal tam hodně šikovných a zapálených lidí, ale hlavně jsem tam v roce 1999 zahájil svou muzejnickou kariéru." , sdělil Zdeněk Svobodník ředitel Leteckého muzea v Olomouci.

Martin Hrabec z Leteckého muzea v Kunovicích doplňuje: "Získání nového leteckého exponátu je pro nás velkým zadostiučiněním a jsme velmi rádi, že jsme získali podporu u vedení a pracovníků dnes již etablovaného leteckého muzea. O to větší radost máme, že se jedná o tak významný letoun. Ovšem nebýt toho, že se letecké muzeum vrátilo pod Slovácký aeroklub, tak by tento exponát zamířil jinam."

Společné foto z demontáže s týmy z Olomouce, Kbel, Bratislavy a Kunovice . V pozadí vládní speciál TU154M ex 1003 (Foto: MH)

Přeprava obou letounů z Prahy do Olomouce a Kunovic bude prvním společným projektem obou muzeí, současně půjde v historii České republiky o největší akci týkající se přepravy hned dvou takto rozměrných leteckých exponátů. Unikátní je rovněž v tom, že musí být provedena náročná demontáž bez takových zásahů do konstrukce letadel, které by ji mohly znehodnotit.

Posádka z řad Slováckého aeroklubu se těší na "přistání" v Kunovicích. (Foto MH)

Vzpomínání na provoz Tu-154 a technická data najdete v pěkném článku: Vzpomínka na Tupolev Tu-154 (zdroj: MAGAZÍN LETIŠTĚ České republiky)

Přejeme všem našim fandům krásný den.

;-)

Generální partner projektu:

Letecké muzeum v Kunovicích pobočka Slováckého aeroklubu Kunovice Letecká 1383
686 04 Kunovice
Czech Republic

Pokladna: +420 727 909 510 muzeum-kunovice@seznam.cz IČ: 05675171
Zapsaný ve spolkovém rejstříku vedeném KS v Brně ve vložce L pod č. 22318

Bankovní spojení:
Československá obchodní banka, ČSOB konto pro nezisk.organizace, číslo účtu:
278 007 215 / 0300

CZ87 0300 0000 0002 7800 7215
BIC (SWIFT) CEKOCZPP

ODPOVĚDNÁ OSOBA:
Martin Hrabec

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.